antikkentler

Bugün : 16 Aralik 2018 Pazar    Anadolu Uygarlıkları
    BATI  ANADOLU
    AKDENİZ  BÖLGESİ
    ORTA  ANADOLU
   DOĞU ANADOLU

 
 

       Pagos,Kadifekale
       İzmir ilk olarak Bayraklı'daki Tepekule olarak tanınan yerde (Smyrna I) kurulmuştur (M.Ö 3000)...Kent M.Ö. 545 te Pers saldırısı ile yıkılmış ve Bayraklı'da bir daha yerleşim olmamıştır.Kazı çalışmaları Smyrna'da devam etmektedir..
       Kentin Pagos'ta (Kadife Dağı) yeniden kurulduğu alandır.Deniz seviyesinden 186 m. yükseklikteki Kadifekale (Pagos tepesi) körfezin ve şehrin hemen her yerinden gözükebilmektedir..İlk yapıldığından beri İzmir savunma tesislerinin kilit noktasını oluşturan kale; 620 m. uzunluğunda, 200 m. kadar genişliğindedir. İÖ. 4. YY'da kurulan kentten bugüne değin varlıklarını sürdüren Hellen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar görülmeye değer arkeolojik öneme sahip eserlerdir. İzmir'in ve körfezin kuşbaşı seyir noktası olan Kadifekale, şehrin güneyinde 186 metre yükseklikteki bir tepe üzerindedir. Eski adı Pagos olan Kadifekale'de yaşayan Amazon kadınlarının, dağın eteklerinden Meles Çayı kıyalarına indikleri, hakimiyetlerini uzun yıllar sürdürdükleri rivayet edilmektedir.Büyük İskender'in generallerinden Lysmachos tarafından yaptırılan kalede halen bu döneme ait kalıntılara rastlanmakta, Bizans dönemine ait sarnıçlar bulunmaktadır.
        İzmir’in ikinci defa kurulması, M.Ö. 333 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender’in Pers İmparatorluğu’nun Anadolu’daki ordusunu yendikten sonra Efes’e doğru ilerlerken İzmir yöresine gelmesiyle gerçekleşmiştir. Efsaneye göre İzmir’e gelen Büyük İskender , o zamanlarda ormanla kaplı Pagos Tepesi denilen Kadifekale’de Nemessis Kutsal alanı içinde avlanırken bir ara ulu bir çınarın altında uykuya dalar. Rüyasında gördüğü iki Nemessis ona, yeni bir Smyrna kentini uyuduğu tepenin eteklerinde kurmasını ve Eski İzmir kentinin halkını oraya yerleştirmesini söylemişlerdir. Bunun üzerine İskender komutanlarına kentin yeniden kurulması için emir vermiş ve kent kurulmuştur.
O dönemlerde kentin sürekli saldırılara ve savaşlara maruz kalması yüzünden güvenli surlarla çevrilmeye ihtiyacı vardı. Bunun üzerine bugün Kadifekale’deki Akropol’den itibaren birisi Basmane (Sart Yolu), diğeri Eşrefpaşa (Efes Yolu) üzerinden denize inen iki sur yapılmıştır.
         Kadifekale aynı zamanda kentin iç kalesi konumundaydı. Ancak elbette kale, günümüze ilk yapıldığı dönemdeki özellikleriyle ulaşamamıştır. Kale Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı Dönemlerinde de kullanıldığı için bu dönemlerde geçirdiği tamirlerin izlerini taşımaktadır. 18. yüzyıldan sonra Kadifekale’de; camiler, sarnıç, yollar ve Osmanlı karakterli yapılaşmalar görülmüştür. Kentin kuruluş hikayesinde yer alan bir unsur olduğundan dolayı, İzmir için son derece önemli bir anıt belgedir.
        Kalenin kuzey yamacında bulunmakta olan Tiyatro ile batıdaki Stadyumun her ikisinden de pek az iz kalmıştır.     
     
 


Tarih : 12 Mart 2012 Pazartesi
Hit : 1510

Hazırlayan Mustafa Cirban -- mcirban@ttmail.com --