antikkentler

Bugün : 12 Aralik 2018 Çarşamba
    Anadolu Uygarlıkları
    BATI  ANADOLU
    AKDENİZ  BÖLGESİ
    ORTA  ANADOLU
   DOĞU ANADOLU

 
 

            Pompeipolis  Kastamonu

            Kastamonu Taşköprü ilçesi sınırlarında bulunan Zımbıllı tepesinde bulunmaktadır., M.Ö. 64 yılında Roma İmparatorluğu idaresine geçmesiyle başkent olan  Pompeipolis Antik Kenti`ni gün yüzüne çıkarmak için  yapılan kazı çalışmalarında  geç Helenistik veya erken Roma dönemine ait çok iyi korunmuş bir kandil ,toka, kanalizasyon şebekesi, hamam ve Agustos tapınağı bulundu. Yürütülen jeofizik çalışmaları kapsamında ise tiyatro, pazaryeri ve sütunlu caddelerin yeri tespit edildi. Mozaik ve seramikler ise biraz daha gün ışığına çıkarıldı.
            Münih Üniversitesi ile Taşköprü Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü kazının başkanı Prof. Dr. Latife Summerer'de,  başlayan ikinci sezon kazılarında beklentilerinin çok üzerinde bir durumla karşılaştıklarını ve jeofizik çalışmalarında tiyatro, mabet ve pazar yeri buluntularının ardından şimdide hamam kompleksi kalıntıları bulduklarını ifade etti. Yürüttükleri kazı çalışmasında 2 amaçlarının olduğunu ifade eden Summerer, bunlardan birincisinin Roma mimarisinin ne şekilde yapılandığını ortaya çıkarmak, ikincisinin ise şehir yapılanmasındaki özellikleri ve gelişmeyi belirlemek olduğunu dile getirdi. Erken Roma dönemine ait olduğunu sandıkları hamamın büyüklüğünü şuan tam olarak kestirememekle birlikte derinliğinin bir buçuk metre olduğunu, kenarlarının tuğlalı, etrafının su geçirmeyen duvarlarla çevrili ve mermer kaplama ve teras olduğunu söyledi.
            Buluntulardan görüldüğü kadarıyla burasının alttan ısıtmalı sistem (hypocaust) şeklinde olduğunu belirten Summerer, buradan büyük bir hamam kompleksine ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Summerer, hamamın avlusunda logar kapağı ve 1 buçuk metre derinliğinde kanalizasyon çukuruna ulaştıklarını ve muazzam kanalın Pompeiopolis'in kuzey kesiminden geldiğini gördüklerini dile getirdi.

          Uluslararası kazı ekibi tarafından ikinci sezon kazıları sürdürülen Pompeiopolis Antik Kenti sınırları içerisinde bulunan Roma dönemine ait olduğu sanılan mağarada kazı bakanlık yetkilisi Arkeolog Ali Sinan özbey'in girişimleri sonucunda Taşköprü Belediyesi tarafından temizlik çalışmalarına başlandı.
   
 


Tarih : 18 Haziran 2013 Salı
Hit : 1144

Hazırlayan Mustafa Cirban -- mcirban@ttmail.com --