YÖNETİM     PERSONEL    SERVİSLER    POLİKLİNİKLER    DOKTORLAR    DESTEK ÜNİTELERİ    İSTATİSTİK

 
   ANASAYFA
   HABERLER
   TARİHÇE
   TELEFONLAR
   İLETİŞİM
   FOTOGRAFLAR
   ONLİNE RANDEVU
 
   NÖB. ECZANELER

  

ÜNİVERSİTE VE HASTANELER
   FAYDALI SİTELER
  BERGAMA
 
 HazırlayanDr.M.Cirban                               xmcirban@ttmail.com

HASTA HİZMET REHBERİ        


Bergama Devlet Hastanesi olarak, amacımız; sağlık hizmetini çağdaş standartlarda, bilimsel düzeyin ve geleneksel konukseverliğin en üst düzeyinde size yansıtmak ve tedaviniz süresince rahat etmenizi sağlamaktır. 

Hastaneye Yatış İşlemleriniz 
Konu ile ilgili görevli arkadaşlarımız elinizdeki yatış kağıdı ya da rezervasyonunuz doğrultusunda yatış işlemlerinizi başlatacak ve hastane formlarını doldurarak (muvafakat belgesi, hasta bilgi formu) imzalamanızı isteyecektir. Daha sonra, varsa sigortanız ile ilgili evraklar düzenlenecektir. Tüm işlemler sırasında kimlik belgesi bulundurmaya ve bilgilerinizin doğru olmasına lütfen dikkat ediniz.

İşlemleriniz bittikten sonra hasta danışmanımız sizi odanıza çıkaracaktır. Hasta yatışınız gerçekleştikten sonra, herhangi bir nedenle odanızdan veya kattan ayrılmanız gerektiğinde servis hemşiresine bilgi vermeniz gerekmektedir.

Bebek Odası Hemşirelik Hizmetleri 
Hastanemizde kaldığınız sürece bebeğinizin bakım ve takip işlemleri özel eğitimli Bebek Odası hemşireleri tarafından yerine getirilir. Bebeğiniz ilk muayenesi, doğduğu an, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı tarafından yapılır. İlk muayene sonrası gerçekleştirilen diğer muayeneler, sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere günde iki kez tekrarlanır. Muayene saatleri içinde bebeğinizi, Bebek Odasında bulunması gerektiği için, yanınıza istememeniz gerekir. Ayrıca bebeğinizi enfeksiyon riskinden korumak için Bebek Odasına girilmemelidir. Beslenme saatlerinde, bebeğinizin beslenmesi ile ilgili herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda Bebek Odası hemşireleri odanızda özel eğitim vereceklerdir. Bebeğinizin kıyafet ihtiyacı Bebek Odasının kendi kıyafetleri ile temin edilir. Taburcu olma aşamasında ise kıyafetleri sizden istenecektir. Bebeğiniz ile ilgili herhangi bir konuda 24 saat Bebek Odasını telefonla arayarak yardım alabilirsiniz. 

Hemşirelik Hizmetleri 
Yatış işleminizden sonra ilgili servise çıkarıldığınızda, sizi servis sorumlu hemşiresi karşılar. Oda hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler aktarılır. Hemşirelik hizmetleriyle ilgili danışmanız gereken herhangi bir konuda bulunduğunuz servisin sorumlu hemşiresiyle iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca oda içindeki hemşire çağrı sistemi hemşirelerinizin en kısa sürede size ulaşmasını sağlayacaktır. Lütfen hemşirenize danışmadan hastanıza müdahale etmeyiniz. Sabah ve akşam nöbet değişimlerinde nöbetçi hemşireniz odanızı bizzat ziyaret ederek nöbeti teslim alır. Hemşirelik hizmetlerinde gördüğünüz aksaklıkları ve beğendiğiniz hemşirelik davranışlarını daha sonra gerçekleşecek Başhemşire vizitinde sözlü ya da yazılı olarak bildirebilirsiniz. Başhemşire viziti sizin için yapılması gereken tüm işlemlerin yerinde kontrolünü sağlar. 

Isıtma 
Oda içi ısıtma  ve soğutma işlemleri işlemi merkezi sistem  ile yapılmaktadır. 

Kafeterya 
Kafeteryamız yakında hizmete açılacaktır.


Ödemeler 
Tedavi giderleriniz ile ilgili ödemeleri Ön Muhasebeye nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz. 

Refakatçiniz 
Odanızda refakatçiniz olarak tek kişiyi konuk etmek üzere gerekli düzenlemeler oluşturulmuştur. Refakatçinizin konaklaması ile sabah, öğle, akşam yemekleri hastane ücretine dahildir. 


Sigara 
İlgili kanun gereği, hasta odası dahil, hastane genelinde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. 


Taburcu İşlemleri 
Doktorunuzun hemşirenize taburcu olabileceğinizi bildirmesi üzerine, dosyanız en seri şekilde Ön Muhasebeye gönderilecektir. Saat 11.00’den sonraya kalan çıkışlarınızda yeni bir yatış tutarı daha fatura edilecektir. Taburcu olurken, tetkik, tedavi, rapor sonuçları ve grafiler dosyanızda kalacak, asılları hastanemizde arşivlenecek, size fotokopileri verilecektir. 

Taksi 
İstekte bulunduğunuz takdirde santral ya da resepsiyondaki görevlilerimiz taksi temini konusunda size yardımcı olacaklardır. 

Teknik Servis 
Rahatınızı eksiksiz sağlamak ve muhtemel arızalara karşı hazırlıklı olmak amacı ile Teknik Servisimiz 24 saat hizmetinizdedir. Odanızda teknik bir arıza ile karşılaştığınızda lütfen servis hemşirenize bildiriniz. 

Vizitler 
Doktor viziti, son durumunuzu görmek ve tedavinizi planlamak amacı ile gerçekleştirilir. Doktorunuz bu vizit ile, tedavi dosyanızı yeniden düzenleyecek ya da sizi taburcu edecektir. 

Yemek 
Kahvaltı, yemek ve ikindi menüsü servisleri, mutfak görevlileri tarafından yapılır. Yemeğiniz bittikten sonra boş tepsiniz servis görevlimiz tarafından alınacaktır. Tüm menüler diyetisyen kontrolündedir. Sağlığınız ve hastane kuralları açısından dışarıdan yemek kabul etmeyiniz. Kahvaltı : 07.30-08.30 Öğle Yemeği : 12.00-13.00  Akşam Yemeği : 17.30-18.00 

Ziyaretler 
Ziyaret saatlerimiz 13.00-14.00 arasındadır. Hafta sonları 13-15 arasındadır.Lütfen küçük çocukları ziyaretçi olarak getirmeyiniz. Odanızda aynı anda çok ziyaretçi bulunmamasına gayret ediniz. Ziyaret süresi 30 dakika ile sınırlıdır. Ziyaretlerin belirtilen saatler içinde yapılmasını, bu saatler dışına çıkılmamasını sağlayınız. Ziyaretler ile ilgili isteklerimiz, hizmetin aksamadan yürütülmesini sağlamak kadar, sağlığınızı tehdit edici faktörleri ortadan kaldırmak için de gereklidir. Hastamız açısından sakınca doğurabilecek durumlarda ziyaret doktor iznine bağlıdır.Yoğun bakım ünitelerine kesinlikle ziyaretçi kabül edilmez.