GiYPO

Bugün : 12 Aralik 2018 Çarşamba

    DİĞER BÖLÜMLER
    Tarih Din Uzay
    Bilin ötesi Yaşam Doğa
     Parapsikoloji

 
 

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ

       Denizdeki atıklardan çıkan metan gazinin oluşturduğu kuyu gemileri çekiyor. Gaz,bermuda.jpg (18511 bytes)
atmosfere karışınca havada uçakları düşüren tünel açıyor

           Bermuda şeytan üçgeni olarak bilinen yer batı atlantik okyanusunda,üçgen bir koordinat içinde kalan esrarengiz bir alan.yaklaşık olarak 1.140.000 kare ,kilometre çapında.Bölge bermuda adası ile güney florida arasında kalıyor.Bu bölgenin ilk raporları 15 inci yüzyıla ait.C.Colombus dan geliyor.Daha sonraları takip edilebilinen raporlar 19 ncu yüzyılın ortalarından itibaren başlıyor.En önemli rapor ise 1945 deki flight 19 denilen hava filosunun komple burada iz bırakmadan kaybolması.Bundan sonra bölge dikkati çekmeye başlıyor.1942 de Colombus burada navigasyon cihazlarının iyi çalışmadığını ,yanlış yönleri gösterdiğini söylüyordu.Bu konu ilk defa Vincent H. Gaddis adlı bir araştırmacı tarafından 1964 yılında bilimkurgu mecmuası Argosy de duyuruldu.Bizim bildiğimiz C.Berlitz ise 1974 de bu bilgiler üzerine yazdığı kitabı ile Best Seller ünvanına ulaşmıştı.Bu bölge üzerinde iz bırakmadan kaybolan araçların (deniz,hava ) adedi yaklaşık olarak 200 adet.Henüz bir açıklama getirilmiş değil .Yani kaybolan uçakları bir kenera bırakın burdaki gemileri bile su altı araştırması ile bulmak mümkün olmamış,
seytanuc1.jpg (11632 bytes)

          İNGİLİZ bilim adamlan yaptıkları araştırmalar sonucunda, Atlas Okyanus'undaki Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen bölgede bugüne kadar onlarca geminin bilinmeyen bir şekilde ortadan kaybolmasınınseytanuc3.jpg (12272 bytes) sırrını açıkladılar, ingiltere yakınlarmda da Bermuda çeşidi bir üçgenin olduğunu belirten uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda gemilerin ve uçakların yok olmasının nedeni olarak metan gazını gösterdiler. Sunderland ve Leeds Üniversitesi deniz bilimleri bölümünün araştırmalarma göre deniz dibinde biriken fosiller ve çeşitli atıklar dan zaman zaman çıkan metan gazı deniz suyunun kimyasal karışımım etkileyerek yoğunluğunu düşürüyor. Yoğunluğu sıfıra düşen suda yüzebilme özelliğini kaybeden gemi metan kuyusu adı verilen gazın çıktığı bölgeye girer girmez batıyor.

        GEMİLER PARÇALANMIYOR
seytanuc2.jpg (22992 bytes)
           DENİZİN dibinde biriken çeşitli atıkların türüne ve suyun ısısına göre metan gazı kabarcıklannm şiddeti değişiyor. Bermuda Şeytan Üçgeni gibi gaz akımlarının şiddetli olduğu bölgelerde seyreden uçaklar da büyük tehlike içinde bulunuyor. Çünkü su yüzüne ulaşan metan gazı kabarcıkları atmosfere karışarak yukanya doğru şiddetli bir metan tüneli oluşturuyor. Metan tüneline giren uçak kontrolden çıkarak denize çakılıyor. îskoçya'daki Aberdeen limanının 100 mil açıklarında bulunan bölgede yapılan araştırma jeologların metan gazı teorisini doğruluyor. Zengin petrol yataklarının bulunduğu bölgede deniz dibinde araştırma yapan uzmanlar metan gazinin yükseldiği alanda oluşan kuyuda 1830 ile 1930 yılları arasmda batan parçalanmamış onlarca geminin bulunduğunu belirtiyorlar.


Tarih : 4 Aralik 2007 Salı
Hit : 1547

Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com