GiYPO

Bugün : 15 Kasim 2018 Perşembe    DİĞER BÖLÜMLER
    Tarih Din Uzay
    Bilin ötesi Yaşam Doğa
     Parapsikoloji

 
 

           NAZAR

              Binlerce yildan beriinanılan bir olgudur Nazar. Sözlük manasi bakmak, isteyerek beraberinde de imrenerek bakmak, göz atmak, yan bakis, negatif bakis olan Nazar Degmesine mahsus düsünce gerek derindir, gerek de oldukça çok eskidir.

             Nazar, gerek bakislardan, gerek sözlerden ve gerek de negatif olan düsüncelerden kaynaklanmaktadir. Bazi zamanla ise nazarin pozitif düsünceden bile kaynaklandigi olmaktadir. Bu bitki, hayvan ve insanlar üzerinde negatif titresim frekansi olarak etkisini göstermektedir. Buna neden olarak en çok bilinen durum, göz vasitasi ile yayilim gösteren negatif enerjidir. Bu ifade halk arasinda ugursuz bakis, yani kem göz olarak isimlendirilir. Ve bir de bu bakisa sözleri ekler isek, ortaya tehlike boyutlari oldukça çok yüksek bir durum çikmaktadir. Yine halk arasinda nazar degdi tabiri ise bu gibi durumlarin olusmasindan kaynaklanmaktadir. Mesela, bir kisiye; Bu gün çok güzel görünüyorsun veya bu bardak çok güzelmis, ve bunun gibi sözleri söylerseniz beraberinde o kisi veya o bardak daha sonra bir zarar görür ise olay otomatik olarak insanlar tarafindan size dönecektir, insanlar bak iste bilmem kimin nazari degdi, o gelinceye kadar hiç bir sey yoktu ve de o konustuktan sonra bunlar meydana geldi, gibi kelimelerle sizi suçlayacaklardir. Bütün bu ve bunun gibi durumlarla güncel yasamimiza siklikla karsilasiriz.

              Elbette ki bu tip keskin sekilde olan, etki gücü yüksek bakis yada söz söyleme kabiliyeti herkeste yoktur. Olan kisilerin ise büyük bir bölümü, böyle bir güce sahip olduklarini bile bilmezler. Inanilan su dur ki ; göz rengi olarak mavi renk olanlar, gözleri sasi veya sasi bakanlar, agzindaki disleri seyrek sekilde olan kisiler ve dogustan topal olanlar, halk arasinda nazarinin degdigine inanilan kisilerdir.

              Tüm bu saydiklarimiz nazari degen kisiler, bir de kendisine nazar degen kisiler vardir ya da siklikla nazara ugrayan kisiler vardir diyelim. Iste bunlar, güzel kadin ve yakisikli erkekler, birbirine karsi uyumlu, yakisan yeni nisanli veya yeni evli çiftler, becerileri hayranlik uyandiran kisiler, is hayatlarinda basari sahibi olan kimseler, basarili ögrenciler gibi kisilerdir, bir de sevimli çocuklara ve bebeklere de çok çabuk nazar deger.

              Nazara Karsi Alinacak Tedbirler :

              Inanislara göre, nazarlik tabir edilen fetislerin negatif titresimsel olan etkilerini azaltacagi hatta tam olarak yok edecegi çok yaygindir. Bunlarin arasinda kem gözler için kullanilan en yaygin sey de mavi renkli bir boncuktur. Eski çaglarda Orta Asya inanislari neticesinde Göklerin Tanrisi olan Tengri Ülgen'in göklerde oturarak halkini kötülüklerden korudugu söylenirmis. Ve de iste bundan dolayi halklar gögün rengi olan maviyi kutsal saymislardir, saygi göstermislerdir. Bir rivayete göre de büyük lider Cengiz Han babasinin mavi bardaginda su içermis, mavi renk daha sonralari Selçuklular ve Osmanlilar döneminde de çok kullanilmistir, mavi çini üzerine ayetler yazilmak suretiyle türbe ve de medreseleri süslemislerdir.

             Nazari geri yollamak bakimindan da el ve beraberinde el biçiminde nazarliklar kullanilmaktadir. Bunu uygulamada hedef, gözden gelen enerjinin parmaklardan çikan enerjinin içinde yok edilmesidir. Ve iste bu sistem, sag eli açik tutarak bes kere gözün içersine, bes kere gözün üstüne diyerek, bes olan parmak sayisindan hareketle bes köseli seylerin, mesela yildiz gibi nazara karsi tilsim olarak kullanilmasidir. Nazarlik ve beraberinde de süs esyasi olarak el seklinde pek çok degisik çesit tilsim vardir.

           Tüm bunlarin yaninda pek çok hayvan organı, kemikler, bitkiler de nazara karsi kullanilmislardir. Halk arasina en çok yaygin olanlari ise sunlardir : At nali, köpek tüyü, yilan kemigi, balik kulagi, boynuzlar, kertenkele kuyrugu, yumurtanin kabugu, eski bir süpürge, eski elbise, sarimsak, üzerinde yedi delik bulunan boncuklar, hurma çekirdegi, kurt boncugu, kafa tasi ve benzerleri.

           Yahudilerin ise Tanrinin eli diye nitelendirdikleri el biçiminde yapilmis nesneler, duvarlarina astiklari yine el biçiminde, orta kisminda mavi bir boncuk bulunan nazar kovuculari vardir. Yahudiler, bunlarin uguruna, yaptiklari islevlere oldukça çok inanmaktadirlar.

           Müslümanlar da ise bu el biçimindeki nazar kovuculara Fadime Ananin Eli olarak isimlendirilmektedir. Ön Asya Hiristiyanlari ise buna Meryem Ananin Eli adini takmislardir. Hiristiyan ve Musevi toplumlarinda ise bu gibi tilsimlara Amulet denmekte, Türkiye'de ise bunun gibi her tür olan amulete de "Nazarlik" denilmektedir. Ayri yeten, göz ve beraberinde göz biçimindeki seyler de çogunlukla koruyucu tilsim olarak kullanilmaktadir. Bütün bunlarin beraberinde bir de dogal taslardan ortaya çikan koruyucu tilsimlar da mevcuttur.

            Nazar Degmesinden Dogan Rahatsizliklar ve Kurtulma Yöntemleri :

            Kimi insanlarin Nazar Degmesi , kimi insanlarin da Göz Degmesi dedigimiz seylerin neticesi çogunlukla ani bas agrisi biçiminde bir belirti ile kendini göstermektedir. Bu gibi rahatsizlik durumlari artik tip dünyasi tarafindan da yavas yavas kabul edilmektedir. Insan gözünün yaymis oldugu isinlar, dikkatli bakislar, kiskançlik hatta imrenerek yapilan bakislar neticede yogunlasarak, karsi organizmanin atom moleküllerinin çalisma mekanizmasina tesir etmesi durumu nazarin bilimsel bakimindan açiklanmasini bizlere göstermektedir.

             Nazardan korunmak bakimindan akla gelen ilk korunma biçimi, nazar degmesi muhtemel kisi veya nesneleri nazarinin degecegine inandiginiz kisilerden kaçirmaktir, yani kisacasi buna Kem Gözlerden kaçinmak diyebiliriz.

             Halk inanisi arasinda ise yeni dogan bebekler kirk günlük olmadan sokaga veya tanimadik kisilerin karsisina çikarilmazlar, hatta sihhatli ve güzel çocuklari da elden geldigince imkanlar dahilinde nazarinin dokunma ihtimali olan kisilerin karsisina çikarmamak gereklidir. Sevgi ve hayranlik yüklü bakislar, asiri oksama ve öpmeler negatif neticeler verebilecegi inancina göre, hos sözler yerine halk arasinda maskara, çirkin gibi kötüleyici tarzda ters etkilesim yaratacak kelimeler kullanilmaktadir.

              Gene halk arasinda yaygin olan bir deyim vardir, Elem Tere Fis, Kem Gözlere Sis, bu deyim nazari degmesi muhtemel olan kisiye karsi söylenmek suretiyle, gözünden çikacak olan enerjiyi bertaraf etmek maksadiyla kullanilan bir deyimdir ve bir de Masallah diyerek ardindan da tü, tü, tü gibi sesleri çikararak tükürme taklidi yapilmaktadir, bundan kötü gözlerin etkisini ürküterek kaçirma maksadi güdülmektedir. Küçük çocuklarin üstüne bir nazar boncugu veya bir masallah yazili olan bir seyler takmak da halkimiz arasinda oldukça çok yaygindir.
 


Tarih : 8 Aralik 2007 Cumartesi
Hit : 632

Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com