GiYPO

Bugün : 15 Kasim 2018 Perşembe

    DİĞER BÖLÜMLER
    Tarih Din Uzay
    Bilin ötesi Yaşam Doğa
     Parapsikoloji

 
 

                               Tarihten ilginç notlar

            Piramitlerin içerisinde ultrasound, radar, sonar gibi cihazlarin çalışmadığını, Kirletilmiş suyun bir kaç gün piramitin içinde bırakıldığında arıtılmış olarak bulunduğunu, Piramitin içerisinde sütün bir kaç gün süreyle taze kaldiğını ve sonunda bozulmadan yoğurt haline geldigini, Bitkilerin piramit içerisinde daha hizli büyüdüklerini, Çöp bidonu içindeki yemek artıklarının hiç koku yaymadan mumyalaştıklarını,Ke**** yanık, sıyrık ve yaraların piramitin içinde daha çabuk iyilestigini Piramitin içinin yazın soğuk, kışın sıcak oldugunu, Piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya yılda 2 kez güneş girdiğini ve bu günlerin doğduğu ve tahta çıktiğı günler olduğunu,

 


            Leonardo Da Vinci'nin 16. yy. basinda modern helikoptere sasirtici derecede benzeyen uçan makineler çizdigini, Engizisyon korkusu ile bunlari gizledigini, Bu tasarilar 1797 yilinda yayinlandiginda herkesin havadan agirmakinelerin asla yerden ayrilamayacagi konusunda fikir birligi ettigini, 20.yy.baslarinda ünlü astronom Simon Newcomb'un uçan araçlarin uzun mesafelere gidebilmesini saglayacak bir itici gücün bulunamayacagini savundugunu, 1924 yilinda prof.Hermann Oberth'in "Uzaya Roketler" adli kitabini elestiren ünlü Nature dergisinin uzay roketi tasarilarinin ancak insan soyunun tükenmesinden biraz önce gerçeklesebilecegini öne sürdügünü, Ilk roketlerin dünyadan ayrildigi 1940'larda bile doktorlarin insan ****bolizmasinin yerçekimsiz ortama,uymayacagini ve insanli uzay uçuslarinin imkansiz oldugunu savunduklarini, Biliyor muydunuz?
             Piri Reis haritalarini uydudan mi çizdi ?
           18. yy. baslarinda Topkapi sarayinda amiral Piri Reis'e ait bir çok eski haritanin bulundugunu, 1957 yilinda Amerikali haritacilar tarafindan incelenen haritalarda henüz 1952 yilinda ses yansitici araçlarla kesfedilen Antarktika daglarinin bütün ayrintilariyla çizildigini,Daha sonra uydu fotograflari ile karsilastirilan haritalarla uydu fotograflari arasinda müthis benzerlikler çiktigini, Bilim adamlarinin bu haritalarin ancak çok yükseklerden çekilmis fotograflar araciligi ile çizilebilecegini söylediklerini, Biliyor muydunuz?

             İngiliz taburu nereye gitti ?

           12 agustos 1915'te Çanakkale savasinda Ingilizlerin 54. tümenine ait 4. Norfolk taburunun Küçük Anafartalar ovasinda bir tepeye tirmandigini,Tepenin üzerindeki ekmek somunu seklindeki beyaz bulutun içine girdiklerini,Son askerde bulutun içinde kaybolduktan sonra bulutun yavasça havalandigini ve rüzgarin aksi yönünde hareket ettigini, 250 asker, 16 subay ve 1 albayin hiç bir iz birakmadan kaybolup gittigini ve bir daha haber alinamadigini,Biliyor muydunuz? ( Savaş süresince ve sonrasında İngilizler taburlarının kaybolduğunu tüm dünyaya duyurmuş ama buna rağmen tabur hakkında hiçbir iz bulunanmamış)
 
            Kahire'de bulunan Keops piramitinin 12 ton agirliginda iki buçuk milyon taş bloktan oluştuğunu, Günde on blok yerleştirilmesi halinde yapımının 664 yil sürecegini, Piramitin üstünden geçen meridyenin karalari ve denizleri tam eşit iki parçaya böldügünü ve piramitin dünyanın agırlık merkezinin tam ortasında bulundugunu, Yüksekliğinin 164 m.) bir milyarla çarpımının güneşle dünyamız arasındaki uzaklığı verdiğini, Taban alanının, yüksekliğinin iki katına bölünmesinin pi sayısını verdiğini, Biliyor muydunuz?

 
            Dev taş yumurtalar nereden geldi?
            Çin´in Hunan eylaletinde Gong Xi kenti´nin Bandeng tepesi yakınlarında yapılan bir yol inşaatı sırasında çok sayıda taş yumurta ve bir bakır kılıç bulundu. İlk yapılan araştırmalarda taş yumurtaların ne oldukları anlaşılamadı. Yumurtaların hepsi oval ve çeşitli büyüklükteler. En küçükleri bir kavun büyüklüğünde, en büyükleri ise büyük bir masa kadar. Yüzeyleri çok parlak ve sanki içe doğru rengi koyulaşıyor. Bakır kılıç ise bulunduğu anda tartılmış ve ağırlığının 453 kg. olduğu hayretle belirlenmişti. Ne yazık ki kılıç şu anda yok çünkü kazıdan sonra çalınığı anlaşıldı ama fotoğrafları duruyor. Taş yumurtaları analiz eden jeologlar çok nadir rastlanan bir alaşımla karşılaştılar.Yumurtalar içinde çok miktarda karbon kayasının bulunduğu sıradışı bir karışımdan oluşmaktaydı. Uzmanlar yumurtaların merkezinde küçük bir çekirdeğin olduğunu ve diğer üstteki katmanların bir kartopunun oluşumundaki gibi ancak su altı ortamında oluşabileceği görüşündeler. Çalışma halen sürdürülüyor. Bazı taş yumurtalar civardaki köylüler tarafından alınmış ve köylüler yumurtaları evlerine aile mirası diye koymuşlar. Bazılarını da götürüp yakındaki kasabalarda satmışlar. Bir diğer iddia yumurtaların volkanik olduğu şeklinde ama söz konusu yörede bilinen hiç bir volkanik ortam bulunmuyor ve gizem hala sürüyor. Bu garip taş yumurtalar nereden geldiler?
 


Tarih : 5 Ocak 2009 Pazartesi
Hit : 782

Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com