GiYPO

Bugün : 15 Kasim 2018 Perşembe

    DİĞER BÖLÜMLER
    Tarih Din Uzay
    Bilin ötesi Yaşam Doğa
     Parapsikoloji

 
 
NUH TUFANI


NuhT1.jpg (46861 bytes)

Karadeniz'de bulunan 7 bin yıllık batık kentte kimlerinyaşadığım ortaya çıkarmak için çalışmalar başladı. Önce bölgenin haritası çıkarılacak

Buzul Çağı'nın bitiminde sıcaklıklar artmaya başladı,Eriyen buzullar Akdeniz'in sularım yükseltti ve yavaş yavaş Istanbul'a kadar getirdi. O dönemde küçük bir tatlı su gölü olan Karadeniz'in etrafı ovalar ve dağlarla çevriliydi. Akdeniz'den gelerek biriken sular, büyük bir hızla bölgeye aktı. Dünyanın en büyük şelalesi Niagara'dan bin kat daha şiddetli akan sular tüm bölgeyi kapladı.

Amerikalı bir sualtı araştırma ekibinin Karadeniz'in dibinde batık bir kente ait  parçalar bulması bilim dünyasında heyecan yarattı. Tarihin kara noktala nndan biri olan Boğazlar ve Karadeniz'in nasıl oluştuğuna ışık tutacağına inanılan bu araştırmanın bundan sonraki aşamasında, batık kentin uygarlığı ve insanlarının kim olduğu araçtırılacak.Mitolojik hikaye ve efsanelerde Nuh "tufanı yada Büyük Sel olarak bilinen felaketin nasıl oluştuğu bilimsellik kazanacak.

Ünlü transatlantik Titanic'in batığım bularak sualtı dünyasındaki başarısım tescilleyen okyanusbilimci Dr. Robert Ballard ve ekibi, son iki yıldır çalışmaları Karadeniz'de yoğunlaştırmıştı.
 

BATIKLAR ÇIKARILMAYACAK

Yaklaşık 3.5-13.5 metre boyutlarında üçgen bir alana yayılmış halde kalas, tahta parçaları ve bi çimli taşlar bulundu. Bunun üzerine Ballard, böl geye dalgıçları indirdi ve her yerin kare kare fotoğraflarım çektirdi. Sualtı ekibi, denizin altında, eski bir nehir yatağı da ortaya çıkardı. Nehrin geçtiği bu vadide. Taş Devri'nden kalma oldukları tahmin edilen 7 bin yıllık yapı kalıntıları olduğu belirtiliyor.

Tüm bölgede çekilen fotoğraf ve video görüntüleri incelendikten sonra bunların eski bir kentin kalıntıları olduğunu açıklayan Ballard, aşağıya kimsenin inmesine ve kahntılara dokunmasına izin vermedi.

Şimdi Ballard ve ekibi, kalıntıların konumundan yola çıkarak ük etapta parçaların ait olduğu evin mimarismi oluşturmaya çalışıyor. Tüm parçalar tek tek bilgisayar yardımıyla yerlerine oturtuluyor. Üç boyutlu olarak hazırlanan görüntülerin tamamlanmasından sonra zeminin haritası da çıkarılacak ve 7 bin yıl önce batan kentin planı oluşturulacak. Sonraki adım ise gerçekten heyecan verici:
Mimari özellikleri, kullanılan şekiller, araç-gereçler incelenerek kentin insanlarının kimler olduğu ortaya çıkacak.

"TÜRK YETKİLİLER İZLİYOR"

Merkezi Amerika'nın Connecticut kentindebulunan Mistik Akvaryum Enstitüsü'nün kurucusu olan Ballard, "Bu gerçekten inanılmaz, heyecan verici bir keşif" diyor. "Deniz dibinde oksijen bulunmayışı, kalıntıların çok iyi korunmasını sağlamış. Tahtalar ve kalas parçaları, neredeyse ilk günkü gibi kalmışlar" şeklinde konuşan Ballard, Türk yetkililerin de projeyle "ilgilenmesin!" istiyor. Haber ajansı Associated Press'e telefonla açıklama yapan araştırmacı, "Türk yetkililer yalnızca seyretmek yerine ekibimin kalıntıları bulmasına izin versinler, araştırmaya destek olsunlar" dedi.

Konu hakkında görüşleri alınan Türkiye Müzeler Müdürlüğü yetkilisi Harun özbaş, "Bizdeki mevcut teknolojiyle bu keşfin gerçekleştirilmesi gerçekten mümkün değildi" dedi. Türk Kültür Bakanlığı yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındı.

NuhT3.jpg (16680 bytes)

12 Bin yıl önce Buzul Çağı'nın sona ermesiyle sular yükselmeye başladı. Küçük bir göl olan Karadeniz ve etrafındaki ovalar, deniz seviyesinin 120 metre altında bulunuyordu.

7 bin yıl önce de eriyen buzul suları, inanılmaz bir hızla Karadeniz'e akmaya başladı. Bilimadamları, bu akıntının gücünün 10 bin Niagara şelalesinin kuvvetine eşit olduğunu belirtiyor

 

NuhT2.jpg (10686 bytes)

Deniz dibinde yapılan araştırmalarda çeşitli
şekillerde taşlar, kesilmiş ve biçimlendirilmiş ağaç parçaları bulundu.Denizaltı çalışmalarında
özel robotlar kullanılıyor.
Uzaktan kumanda edilebilen  robotlar, batık kentin fotoğraflarım çekti.


Tarih : 4 Aralik 2007 Salı
Hit : 898

Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com