mahzen

Bugün : 12 Aralık 2018 Çarşamba

 

Eiswein Nedir?

Tatlı olarak içilen şarapların en sevilenlerinden bir tanesi Almanca'da "buz şarabı" anlamına gelen Eiswein'dır. Eiswein, dalında kurumaya bırakılan ve kış gelince donan üzümlerden yapılır. Ürünün istenen şekilde donabilmesi için -70C ya da daha düşük sıcaklıklar gereklidir. Toplanan üzüm preslenerek buz parçacıklarının (yani suyun) fazlası atılır. Fazlasıyla olgunlaşmış üzümün su fazlasının da atılmasıyla ortaya tatlı, yoğun ve çok lezzetli bir şarap çıkar.

Eiswein ilk olarak 18. yüzyılda, Almanya'da üretilmiştir. Şu an dünyanın kuzey ve güney uçlarında bulunan, Almanya, ABD'nin kuzeyi, Yeni Zelanda gibi şarap üreticisi ülkeler tarafından üretilmektedir. Ancak toplamda üretilen Eiswein'ın çok büyük bir kısmı Kanada'dan gelmektedir. Eiswein üretimi, Kanada'da şarap üretiminin önemli kısmını oluşturur.

Kışları çok soğuk geçmeyen bölgelerde Eiswein, üzüm buzluklarda yapay olarak dondurulurak yapılır. Doğal yöntemle üretilen Eiswein kadar mükemmel olmasa da iyi kalitede bir Eiswein elde edilir. Bu yöntemle mükemmel sonuç alınamamasının başlıca sebebi, üzümlerin doğal yöntemde olduğu kadar olgunlaşamamasıdır. Ancak diğer yandan bu yöntemle elde edilen şaraplar çok daha düşük fiyatlara satın alınabilmektedir.

 


Tarih : 14 Kasım 2007 Çarşamba
Hit : 1888

Hazırlayan Mustafa Cirban