mahzen

Bugün : 12 Aralık 2018 Çarşamba

 

Şampanyada demokrasi rüzgarı
Fransa'nın şampanyalarıyla ünlü "Champagne" bölgesinin kalbi Epernay'de, en büyük şampanya evi Moët et Chandon'un toplantı salonu... Çoğunluğu erkek, şık giysiler içinde bir topluluk, yüzlerinde ciddi ifadelerle önemli bir sorunu tartışıyor. Gündem hakikaten kritik: şampanya satışlarının bir türlü artmaması, hatta gerilemesi... Toplantıyı bir konuşmayla açan firma patronu, "Şampanyayı artık yılbaşından yılbaşına içilen istisnai bir içki olmaktan çıkarmalıyız. Yoksa bu sektörün geleceği iyi değil" diyor.
Çeşitli konuşmalardan sonra, salondaki tek Türk olan firmanın "ürün elçisi" Tuğrul Şavkay söz alıyor: "Bence özeleştiri yapmalıyız. Şimdiye kadar şampanya hep en özel anların içkisi olarak tanıtıldı. Aşırı derecede aristokratik bir imaja büründürüldü, kristal kadehlere kondu, havyarsız sunulmaz oldu, fiyatlar da tırmandıkça tırmandı... Oysa dünya Ömer Şerif filmlerindeki gibi yaşamıyor. Şampanya, rahatlığı ve protokolsüzlüğü seven günümüz insanını ezer hale geldi..."

Bunlar olurken, şampanya aslında klasik tadından birşey kaybetmedi. Ancak biranın, hatta gazlı, kolalı meşrubatların ligine indirilmiş oldu. Alkol derecesinin biranın iki katı olmasına rağmen içiminin hafifliği, bu konudaki en büyük avantajlarından biri. En büyük dezavantajı ise, fiyatının asla bir şişe biranın fiyatına inemeyecek olması. Zira şampanya her ne kadar pop bir imaja büründürülmeye çalışılsa da, zahmetli üretimi, kavlarda uzun süre bekletilerek olgunlaştırılması ve zorunlu olarak farklı ambalajı nedeniyle, çok ucuzlatılması mümkün olmayan bir içki... Ve kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın, üretimi ve tadının çıkarılması hâlâ bir "güzel sanat" olduğundan, içkilerin yine de en soylusu... Bugün şampanya içme zevkini diskolarda bu yeni modayla keşfedecek gençler, 40'lı yaşlarına gelince ne yapacaklar sanıyorsunuz? Tabii ki sık sık iyi bir restorana gidecek, yemekten önce "millésime" şampanyalarını kristal kadehlerle yudumlayacaklar... Çocuklarının diskolarda bira yerine şampanya içecek olmaları, bu gerçeği değiştirmiyor...

Tarık KURANER
Gurme


Tarih : 14 Kasım 2007 Çarşamba
Hit : 968

Hazırlayan Mustafa Cirban