Bugün : 18 Aralik 2018 Salı

 

                      ANADOLU'DAKİ TARİHİ MİMARİ ESERLER

      Tarihi çevre bir milletin geçmişten kalan en büyük mirasıdır. Milletler,tarihten öğrendikleri ile içinde yaşadıkları zamanın kültürlerini birlikte yoğurarak geleceğini kurabilirler. Bir başka deyişle, tarih; toplumları ideâlleri doğrultusunda hedefe ulaştıracak köprüler niteliğindedir. Tarihî bilgileri aktaran en önemli araçlar ise tarihi çevrelerdir.Yani, dünden bugüne ulaşabilen kültür ve sanat eserleridir.

      Binlerce yıllık tarihe ve kültüre sahip olan Anadolu,Her medeniyetten ve ırktan farklı dil ve dine sahip insanların birçok medeniyetler kurduğu bir bölgedir.Antik çağlardaki birçok uygarlıklarla birlikte, Roma, Bizans, Türk-İslam (Osmanlı) ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti olarak birçok kültür ve uygarlığın birbirini izledikleri, karışıp buluştukları Anadolu , asırlar öncesi başladığı medeniyet yolculuğu boyunca sayısız düşünce sistemi ve uygarlık açılımları ile zenginleşerek, doğu ile batıyı buluşturan büyük bir kültür bölgesi olmuşturBütün bu medeniyetleri ortaya koyan toplumlar kendileri yok olup giderlerken, geride adeta adımlarının izleri gibi eserlerini bırakmışlardır.Onların izlerine sahip çıkmak ise bizlere kalmıştır. Mimarlık mirasıda bu zenginliği en önde taşımakta ve en önemli kültür izlerini günümüze yansıtmaktadır.

     Takip eden sayfalarımızda Ortaçağ dönemine ait manastır ve kiliseler, kaleler; Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait Türk-islami eserlerden camiler, türbeler, hamamlar, çeşmeler, köprüler, evler ve konaklar plan ve resimlerle tanıtılacaktır.

 

BERGAMA TARİHİ ESERLERİ


      Bergama izmir'in 90 km kuzeyinde kulturel , sosyaekonomik; ve tarihi yönden zengin bir ilcedir.Uygarlık Tarihi'nin en eskiyerleşim lerinden biri olarak öne çıkan Bergama yada antik söylemiyle Pergamon, tarih öncesinden itibaren, İon, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar, uzunca bir tarihi sürece sahiptir. Tarihi zenginliklerini bugüne kadar da taşımıştır.


 

ANADOLU'DAKİ ANTİKKENTLER


   Dünya yüzünde, Anadolu'nun olduğu kadar medeniyetlere beşiklik etmiş çok az memleket vardır. Anadolu, tarihin henüz yazılmaya başlanmadığı devirlerden günümüze kadar, onlarca,belkide yüzlerce uygarlığın ev sahipliğini yapmıştır.Bütün bu medeniyetleri ortaya koyan toplumlar kendileri yok olup giderlerken, geride adeta adımlarının izleri gibi eserlerini bırakmışlardır.


Mustafa Cirban___ mcirban@ttmail.com

*üye girisi*