ANASAYFA
    EDEBİYAT
    MAKALELER
        
 
 1-  BİZ HALKIZ
 2-  KADINLAR
 3-  MEMLEKETİM
 4-  ÇAĞRI
 5-  UYAN
 6-  ÇOBAN YILDIZI
7-  AYAK SESLERİ
 
    
       BASINDA
 
  SELMA CİRBAN
  ekonomi , maliye ,hukuk    öğretmeni
 

    

   

 

 

  

 
   

 

   

 

   

 UYAN! ..  ÇOK GEÇ OLDU

           Dünyada 6000 (altıbin) lisan var,yaklaşık 207 (ikiyüz yedi) ülke; altıbin devlet mi olmalı? Yoksa birlikte yaşamayı öğrenebilmek mi önemlidir.Dünyada renkler çoğaldı ama bazı ABD eksenli yöneticiler (çıkarları gereği) gri kaldılar.ABD bu tür yöneticileri kendi demokrasisini diğer ülkeleri DAĞITMAK ve kendine bağımlı hale getirmek için kullanmaktadır.(Balkanlarda ve Rusya’da olduğu gibi)

           Amerikan demokrasisinde (özellikle Ortadoğu ve Asya’da) yeryüzünde küçük küçük devletler olmalı ve bunlar Amerika’yı savunmalı dolayısı ile dünyanın hakimi ABD olmalı.İşte Amerika’nın demokrasi anlayışı!..

          Aksi halde ‘şeytan ekseni’ bir ülke olarak adlandırılırsınız. ABD kendi demokrasisi için’ ‘DEMOKRASİ SADECE BİZDE VAR, BİZİM DEMOKRASİYİ ALMALISINIZ’ Diyerek diğer ülkelere demokrasi (!) ihraç etmektedir. Kabul etmezseniz zorlarlar ,yine kabul etmezseniz zaptederler (Irak, Mısır, Tunus,Libya gibi)

          Hedef;Devletleri parçalayarak ABD’yi savunan küçük ülkeler oluşturmak.Amaç; DÜNYAYI  ZAPTETMEK..

          Ülkemizde evlilik yarışmaları,diz boyu işşizlik,gasp,cinayet,uyuşturucu yaşının 8 e inmesi ve çoğu medyanın Türk çocuklarını ve gençliğini neleri izlemeye zorladığı nasıl bir gençlik olması gerektiğini yine belirli MERKEZDEN alıyorlar.”Efendim istemiyorlarsa izlemesinler” diyorlar.Ama şunu da gayet iyi biliyorlar.”Her arz talebini kendisi yaratır.”Hangi ulusal medyayı açtığımızda bu programlar varsa,herkes mutlaka bir ucundan izlemek zorunda bırakılıyor.

           Kısacası Türkiye’de ABD demokrasisinden payına düşeni alıyor ve uzun ince bir yolda yürümeye zorlanıyor.Tunus,Libya,Irak,Mısır,Suriye…

          Galiba yol uzun değil.Nereye gittiğimizi biliyoruz…

 

                                                                              SELMA CİRBAN

 

                                                                                


Düzenleyen Mustafa Cirban